Ana Sayfa > Forum
Konu Başlığı Gönderen Email Adresi Yayınlanma Tarihi Cevapla
Hayat ve Zaman oguz solak oguzsolak38@hotmail.com 21/10/2012 - 1:32:58 PM oku
Bilinmeyenler yada bildiğimizi zannettiğimiz konularda düşünmek, merak etmek sadece bilim adamlarının değil, bütün insanların üzerine düşen asli bir görevdir. İnsanların varoluşlarını merak etmesi ve sonsuz bir düşünce aleminde keşifler yapması kadar olağanüstü bir zevk olamaz. Sanki başka bir boyutta ve zamanın durduğu anda her istediğinize ulaşmak gibi.
Kendini insanlığa adayan peygamberler , büyük düşünürler, gerçek bilim insanları, samimi hayırseverler madde denen bağımlılığı alt etmiş , başı dik , mutlu ve kutlu azınlıklar. Diğer tarafta paraya gark olmuş, hatta iyide eğitim almış ama maddeye bağımlı hale gelmiş, herşeye sevgisini yitirmiş, gözü kararmış , bunalımlı çoğunluklar. Hangi tarafta olmak istersiniz, karar sizin.
Peygamberler safında olmak akıl, zeka, sevgi ve mücadele azmi isteyen çetin bir yol. Diğer safta olmak istiyorsanız hiçbir şeye ihtiyacınız yok, kendinizi dipsiz ve karanlık bir kuyuya bırakırsınız olur biter.
Sonlu bir bedenimiz olduğunu bildiğimiz halde, insanlık dışı menfaatlerin köleleri haline getirildik. Maalesef yaradılışımız da olan muazzam duyguları çöp haline getirmek için bizde, adeta yarışıyoruz. Rüyalarımız da olmasa manevi alemden tamamen kopacak durumdayız. Bilinmeyenler konusunda zihin yormak, içimizden gelen sese kulak vermek, bu kirli tuzakları bertaraf etmemize yardımcı olur. Maddiyatın ulaşamayacağı kapıları açar, bizleri bu alemde olgunlaştırır , canlı ve cansız alemlere bakış açımızı derinleştirir.
İşte bunlardan en zalimi, bilinmiyen yada bildiğimizi zannettiğimiz, belkide sadece takvim olarak baktığımız ZAMAN kavramı… Ömrümüzün nefes sayıları. Acımasızca, hiç gözünün yaşına bakmadan harcadığımız bir şey.
Zaman , bizim günlük yaşantımızda kullandığımız tariflerin dışında, çok karmaşık ve tahayyül edilmesi çok zor bir kavram olmasından dolayı fazla fikirler sunulamamış bir konudur.Ancak sizlere bildiklerimizden bilmediklerimize doğru, kısacık bir açılım yapmak istiyorum.
Zaman olayların birbirini izlediği sonsuz bir ortam olarak düşünülen soyut bir kavram,birbirini izleyen anlardan oluşan çizgisel bir bütündür. Kimilerine göre kendi üstüne doğru bir sarmal çizerek geleceğe ve geçmişe uzanan sonsuz bir spiral. Kimilerine göre ise zaman, çizgisel değil uzay gibi eğilebilir,birbirinin üzerine katlanabilir, daraltılabilir, genişleyebilir bir yapıdır.
Einstein ın izafiyet teorisine göre evren dört boyutludur ve dördüncü boyut zamandır. Kütle , uzay-zamanı eğip bükmektedir. Yoğunluğu çok yüksek kütleler zamanı ve mekanı birbirinin üzerine katlayarak, diğer evrenlere açılan geçitleri yani Kara delikleri oluştururlar. Işık hızına yaklaştıkca zaman büzülmektedir. zaman durma noktasına gelmektedir.Zamanda yolculuk bu kuramların açılımından doğmuştur.Yani geçmişe gitmek mümkün gözükmek tedir. Kimilerine göre ise zaman yoktur. Sadece beynin yanılsamasıdır. İki olay arasındaki değişimi fark etmek için beynin yaptığı bir oyundur. Kimilerine göre derken yanlış anlaşılmasın , çok önemli kuramlardan ve sahiplerinden bahsediyorum. Bu kuramların hepside olabilir. Zaten bir kısmıda ispatlanmıştır.
Bildiğimiz tek gerçeklik , çok az şey bildiğimiz dir. Ancak üç boyutlarda düşünebildiğimiz bu yaşam kesitinde hiç olmazsa algılayabildiğimiz kadarı ile zamanın kıymetini bilelim, bu boyutlarda yapabileğimiz en güzel çalışmaları yapalım ve kendi ruhumuza zaman ayıralım. Unutmayınız ki ölüm bizim inancımıza göre yok olmak değil, farklı bir boyuta geçmektir
Sevgilerimle 29-mart-2007 Oguz Solak — Mechanical engineer

Bu Konuya Verilen Cevaplar
Gönderen Email Adresi Gönderdiği Tarih

..Yeni Konu Ekle.. ..Konuları Göster..